Reprezentanții INJ au participat la conferința partenerilor de dezvoltare pentru digitalizarea justiției

27. 06. 2025

Directoarea Institutului Național al Justiției, Ramona Strugariu, și șefa Direcției instruire și cercetare, Ecaterina Popa, au participat joi, 26 iunie 2025, la reuniunea partenerilor de dezvoltare, desfășurată sub genericul „Dezvoltarea agendei digitale în domeniul justiției prin prisma unei strategii echilibrate privind cerințele de integrare în Uniunea Europeană”. Conferința a întrunit delegați ai autorităților-cheie în domeniul justiției, ai organismelor europene și ai partenerilor internaționali implicați în transformarea digitală a justiției.

În luarea sa de cuvânt, Ramona Strugariu a punctat aspectele prioritare pentru adaptarea sistemului judiciar la realitățile contemporane. Printre acestea s-a numărat necesitatea unei justiții alfabetizate digital prin programe de formare, echiparea cu tehnologii avansate care să permită Institutului Național al Justiției să răspundă provocărilor întâmpinate inclusiv la organizarea examenelor de admitere sau de absolvire conform standardelor actualizate, dezvoltarea rezilienței sistemului prin capacitarea resursei umane și prin utilizarea inteligenței artificiale. Directoarea INJ a evidențiat potențialul benefic al tehnologiilor atunci când sunt folosite corespunzător, menționând totodată importanța unor specialiști care să pregătească profesioniștii din domeniul juridic în acest sens.

Reuniunea a constituit o platformă de discuții privind principalele realizări și obstacole din sectorul justiției, stabilirea direcțiilor strategice pentru acțiunile viitoare care să reconfirme angajamentul comun pentru îndeplinirea condiționalităților de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Evenimentul a fost organizat sub egida Ministerului Justiției, cu susținerea Ambasadei Suediei în Republica Moldova și a Organizației Internaționale pentru Dezvoltare Legislativă.